2. ZJISTĚTE, JAK O VNITROBLOKU PŘEMÝŠLEJÍ OSTATNÍ
Do hledání vize pro váš vnitroblok je vhodné zapojit pokud možno všechny, kterých se týká, čili
-
všechny vlastníky (zjistíte na https://nahlizenidokn.cuzk.cz nebo na www.geoportalpraha.cz) - nejčastěji se vyskytující formy jsou společnost vlastníků jednotek (SVJ), bytové družstvo (BD), městská část (MČ), fyzické osoby, společnost s ručením omezeným (s.r.o.), či akciová společnost (a.s.) a
-
množinu lidí, kteří vnitroblok využívají (bydlí zde, nebo jsou jeho návštěvníky)
Jaká je vaše role?
Jste-li spoluvlastník bytové jednotky či držitel družstevního podílu, máte právo i povinnost podílet se na chodu společných částí domu. Můžete tak i přímo ovlivnit podobu a využití vnitrobloku.
-
Nejjednodušší cestou bývá uvést v život to, co již zde bylo. Pokud obnovujete existující funkci, nepotřebujete schválení celého společenství. Přesto je dobré postup konzultovat se správci.
-
Pro velké změny, zásahy a financování ze strany SVJ či bytového družstva budete potřebovat kvalifikované rozhodnutí některého z orgánů. Nejvyšším orgánem obou forem je členská schůze a její rozhodnutí má nejvyšší platnost.
-
V případě menších zásahů může stačit souhlas statutárního orgánu SVJ (výbor či předseda) nebo družstva (představenstvo).
Doporučujeme své kroky vždy předem promyslet. Kultura správy se v konkrétních případech velmi liší a je nutné se připravit na debatu napříč spoluvlastníky.